Olimpos Çamlık Pansiyon Olimpos – Çıralı Sahili ve Caretta Carettalar VIDEO
Olimpos – Çıralı Sahili ve Caretta Carettalar VIDEO
Olimpos – Çıralı Sahili ve Caretta Carettalar VIDEO

Bilmeyenler için Olimpos ve Çıralı sahilinin ortak bir sahil olduğunu  belirtelim.  4-5 kilometre uzunluğundaki kumsalın bir ucu Olympos iken diğer ucunda Çıralı var. Bu iki turizm beldesinin ortak yanı ise sadece sahili değil ; caretta carettalar. Sahil nesli tükenmekte olan caretta carettaların üreme bölgesi ve bu iki tatil beldesinin kaderini belirleyen bir konu. Caretta carettalar sadece turist çekmekle kalmıyorlar, sahilin doğal kalabilmesi açısından sit alanı olmasının sebebi. Yani caretta carettalar aslında bu bakir sahili kurtaran kahramanlar. Onlar olmasaydı Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan rant vahşiliği bu bakir ve eşsiz doğa güzelliğine de ulaşacaktı. Geçtiğimiz yıllarda golf sahası, 5 yıldızlı tatil köyü yapma girişimlerinde bulunuldu ise de caretta carettalar sayesinde bunun önüne geçildi.

Sürdürülebilir Yaşam Tv bu konuya özel bir video hazırlamış. Özenle hazırlanan videoda konu güzel işlenmiş. Doğaya ilgi duyan herkesin dikkatini çekecek bir video, izlemeniz tavsiyedir..

 

Video açılmaması durumunda buraya tıklayarak kaynağından izleyebilirsiniz.

 

 

Orijinal Adı: The Turtle And The Tourist
Yönetmen: Eskil Hardt
Çeviren: Gamze Selçuk
Yıl: 2010
Süre: 9 dk
Dil: Türkçe, İngilizce, Türkçe ve İngilizce altyazılı
http://www.acefilms.tv/
Bu film SYFF 2015 seçkisindendir.

Bu film, Antalya’nın Çıralı ilçesindeki kaplumbağa koruma alanı ve sürdürülebilir eko-turizm hakkında bir hikâye. “The Environmental Atlas of Europe” bir UNEP-EEAESA ortaklığı projesidir ve Avrupa’daki çevresel dönüşüme katkı veren toplulukları destekler. Bu film, insanların iklim değişikliği ile nasıl mücadele ettikleriyle ve bunu yaparken de daha sürdürülebilir bir gelecek için kendi yaşamlarını nasıl dönüştürdükleriyle ilgili ilham verici hikâyeler sunuyor.